از بین بردن فایل های hiberfil و pagefile

فایل اول : hiberfil.sys

این مشکل برای بیشتر کسانی که از ویندوز XP استفاده می کنند اتفاق می افتد. مثلا یک روز که در حال جستجو در کامپیوتر خود هستید و یا در حال تمیزکردن هادر کامپیوتر از فایلهای اضافه به فایلی بسیار حجیم برخورد می کنید که معمولا در درایو c (درایوی که ویندوز در آن نصب است) می باشد و نام آن هم hiberfil.sys و سایز آن هم از ۲۵۰ مگابایت تا بیشتر از ۱ گیگابایت مختلف است.
حذف کردن فایلی که نمی شناسید اصلا کار درستی نیست و مخصوصا اینکه پسوند آن هم sys باشد ولی شما اگر بخواهید هم نمی توانید این فایل را حذف کنید.

پس چکار باید کرد؟

اول ببینیم این فایل چیست؟
در ویندوز XP قابلیتی با نام hibernate کردن ویندوز وجود دارد که در واقع نوعی shut down است با این تفاوت که در موقع hibernate کردن تمام برنامه های در حال اجرا در فایل درون هارد شما ذخیره می شود و بعد تقریبا تمام سخت افزار شما خاموش می شود در صورت بیدار کردن کامپیوتر از حالت hibernate که با فشار یک دکمه کیبورد و یا تکان دادن موس انجام می گیرد تمام برنامه هایی که قبلا باز داشتیم دوباره لود می شوند.
پس حالا فهمیدید که این فایل چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد.. و حجم بالای آن هم بستگی مستقیم به مقدار ram شما دارد .

حالا چطور این فایل را حذف کنیم ؟
برای خلاص شدن از شر این فایل اضافی (البته اگر شما از خاصیت hibernate استفاده نمی کنید) بهترین راه این است که قابلیت hibernate را غیرفعال کنید.

برای غیر فعال کردن hibernate از روش زیر استفاده کنید:
۱- از منوی control panel روی آیکون display کلیک کنید.
۲- به قسمت screen saver بروید و دکمه Power را بزنید.
۳- به قسمت hibernate بروید و گزینه Enable hibernation را غیر فعال کنید.


۴- در آخر Ok کنید.

خوب فایل hiberfil.sys حذف شد.

فایل دوم: pagefile.sys
این فایل در حقیقت مربوط به ویژگی virtual memory ویندوز XP می باشد و در مواقعی که شما کمبود ram دارید به کمک شما می آید و در حقیقت کار یک رم اضافی البته روی هارد دیسک را انجام می دهد.
این ویژگی برای کسانی که رم کمی دارند ویژگی بسیار خوبی است البته اگر مشکل هارد دیسک ندارید.
شما حتی می توانید مقدار این فایل را به میزان دلخواه خود کم کنید ولی توصیه می شود که حجم minimum این فایل ۱٫۵ برابر مقدار ram شما باشد.
ولی اگر رم شما به اندازه کافی است (مقدار رم ۵۱۲ مگابایت برای ویندوز XP یک مقدار استاندارد و کافی است) و (برای ویندوز ویستا ۱ گیگابایت رم استاندارد است) می توانید این ویژگی را غیر فعال کنید.

برای تغییر یا غیر فعال کردن این ویژگی از روش زیر استفاده کنید:
۱- از منوی start به control panel بروید و بر روی آیکون system دابل کلیک کنید تا پنجره system properties باز شود.
۲- به قسمت advanced بروید و از قسمت performance گزینه setting را بزنید.
۳- به قسمت advanced بروید و از قسمت virtual memory دکمه change را بزنید.
۴- حالا بر روی درایوی که ویندوز شما نصب است کلیک کنید و همانطور که در شکل مشخص شده می توانید از قسمت customize size اندازه فایل را تغییر بدهید و از قسمت no paging file می توانید این قابلیت را غیر فعال کنید


نکته: بعد از تغییر دکمه set را بزنید و بعد ok کنید.

نکته: کارشناسان مایکروسافت به شدت توصیه می کنند که این قابلیت را غیر فعال نکنید ولی به نظر من اگر رم شما به اندازه کافی است بهتر است این سرویس را غیرفعال کنید چون هر چه باشد سرعت هارد دیسک بسیار بسیار کمتر از یک رم است و در نتیجه استفاده سرعت کامپیوتر باز هم پایین می آید.
نکته مهم: هیچ وقت سعی نکنید این دو فایل را بصورتی غیر از اینکه گفته شده حذف کنید چون ممکن است کل ویندوز شما را از کار بیندازد.

درباره‌ی saman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *